PARTNERSTWO GMIN LUBUSKA 9
Jednym z celów polityki spójności Unii Europejskiej w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027 jest zwiększenie wpływów lokalnych wspólnot na kształtowanie polityki terytorialnej. Fundamentem do podejmowania takich działań jest współpraca samorządów na bazie zawiązywanych partnerstw. Porozumienie Gmin w sprawie utworzenia Partnerstwa – Lubuska 9 podpisane zostało przez dziewięć gmin 8 maja 2023 roku.
Celem Partnerstwa Gmin Lubuska 9 jest:
- wzmocnienie powiązań funkcjonalnych oraz zapewnienie partnerskiego modelu współpracy pomiędzy Partnerami;
- aktywne współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych, które mogą zostać wykorzystane na finansowanie strategicznych potrzeb Partnerów.
STRONY PARTNERSTWA GMIN
Stronami porozumienia są:
- Gmina Bytom Odrzański – Partner Porozumienia,
- Gmina Kolsko – Partner Porozumienia,
- Gmina Kożuchów – Lider Partnerstwa,
- Gmina Nowa Sól – Partner Porozumienia,
- Gmina Nowe Miasteczko – Partner Porozumienia,
- Gmina Siedlisko – Partner Porozumienia,
- Gmina Sława – Partner Porozumienia,
- Gmina Szlichtyngowa – Partner Porozumienia,
- Gmina Wschowa – Partner Porozumienia.
Zgodnie z zawartym porozumieniem liderem Porozumienia została Gmina Kożuchów i to w ramach Urzędu Miejskiego w Kożuchowie powstało Biuro Partnerstwa – Lubuska 9 do obsługi tego ogromnego, partnerskiego przedsięwzięcia. Środki na Zarządzanie Partnerstwem oraz biuro Lubuskiej 9 będzie dofinansowane ze środków UE.
STRATEGIA IIT PARTNERSTWO GMIN LUBUSKA 9
5 grudnia 2024 r. Uchwałą nr XI/57/24 Rady Miejskiej w Kożuchowie przyjęta została Strategia Partnerstwa Gmin „Lubuska 9”.
Strategia Partnerstwa Gmin „Lubuska 9” jest dokumentem umożliwiającym wspólne planowanie działań rozwojowych przy uwzględnieniu potencjałów i potrzeb gmin Lubuskiej 9, a także pełni funkcję dokumentu stanowiącego podstawę do ubiegania się o środki unijne w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
Samorządy w Partnerstwie Lubuskiej 9 mają do wydania ponad 14.5 mln € (ponad 63 miliony złotych). Pieniądze te zostaną wydane na wiele różnych i ważnych z punktu widzenia partnerstwa zadań.
PROJEKTY STRATEGICZNE PARTNERSTWA GMIN „LUBUSKA 9”
Prace nad stworzeniem propozycji projektów strategicznych trwały do końca marca 2023 r. i zgłoszono łącznie 83 propozycje projektów, których autorami były samorządy tworzące Lubuską 9, placówki oświatowe, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz indywidualni mieszkańcy. Od 15 marca do 27 kwietnia 2023 r. trwały prace nad weryfikacją wstępnych propozycji projektów, pod kątem ich zgodności z zapisami projektu Strategii oraz dokumentów strategicznych na poziomie regionalnym. Poniżej znajduje się ostateczna lista projektów strategicznych ujętych w Strategii Partnerstwa Gmin – Lubuska 9.
ŚRODOWISKO NATURALNE I PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ
Realizacja projektów pozwoli zadbać o walory przyrodnicze Partnerstwa, które są jego wizytówką. Projekty przyczynią się do ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko oraz pozwolą na rozpoczęcie procesu niezależności energetycznej na bazie odnawialnych źródeł energii.
PROJEKTY:
- Projekt nr 3 : „Budowa magazynów energii wraz z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych bifacjalnych na potrzeby działalności budynków użyteczności publicznej w Gminie Kolsko”.
- Projekt nr 4 : „Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych bifacjalnych na potrzeby działalności budynków użyteczności publicznej w Gminie Nowe Miasteczko”.
- Projekty nr 5, 6 : Wspieranie małej retencji na terenie Gminy Sława oraz na terenie Gminy Wschowa
- Projekty nr 7, 8, 9, 10 : Centra Ochrony Różnorodności Biologicznej na obszarze Lubuskiej 9 – w Gminie Nowa Sól, w Gminie Wschowa, w Gminie Sława, w Gminie Kożuchów
MOBILNOŚĆ
Sieć infrastruktury pieszo-rowerowej to jedna z kluczowych potrzeb mieszkańców, która zapewni dostęp do rynku pracy oraz korzystania z usług publicznych i prywatnych.
PROJEKTY:
- Projekt nr 11 : MOSTY, KTÓRE ŁĄCZĄ – BUDOWA CIĄGU PIESZO- ROWEROWEGO I KŁADKI NAD RZEKĄ ODRĄ – POŁĄCZENIE ROWEROWE GMIN LUBUSKIEJ 9 NA LINII WSCHÓD-ZACHÓD – ETAP I – (budowa kładki pieszo – rowerowej łączącej Bytom Odrzański poprzez kładkę nad Odrą z miejscowością Siedlisko)
- Projekt nr 12 : ROZWÓJ INFRASTRUKTURY PIESZO-ROWEROWEJ: WSCHOWA-LGIŃ (wykonanie trzeciego etapu budowy ciągu rowerowego z miejscowości Wschowa do miejscowości Lgiń, w pasie drogi wojewódzkiej nr 305, na odcinku Hetmanice – granica województwa)
- Projekt nr 13 : ROZWÓJ INFRASTRUKTURY ROWEROWEJ NA OBSZARZE PARTNERSTWA: KOŻUCHÓW – WROCISZÓW (budowa ścieżki rowerowej (ciągu rowerowego) wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 297 na odcinku Kożuchów – Wrociszów)
NOWOCZESNE USŁUGI PUBLICZNE
Projekty umożliwiające mieszkańcom poprawę dostępu do usług publicznych i prywatnych. Poziom edukacji to jeden z najważniejszych aspektów dla młodych rodzin, które mieszkają lub planują zamieszkać na obszarze Partnerstwa.
PROJEKTY:
- Projekt nr 1 : TIK W INSTYTUCJACH KULTURY (Technologia informacyjno-komunikacyjna nt. zabytków, historii, kultury na terenie Gmin Lubuskiej 9)
- Projekt nr 14, 15, 16 : DZIECI PRZYSZŁOŚCI TO MY! – III edycje dodatkowych zajęć matematycznych i technicznych dla dzieci w wieku przedszkolnym na terenie gmin Lubuskiej 9
- Projekt nr 17, 18, 19 : UCZNIOWIE PRZYSZŁOŚCI TO MY! – III edycje dodatkowych zajęć matematycznych i technicznych dla uczniów klas 1-3 Szkół Podstawowych z terenu gmin Lubuskiej 9
- Projekt nr 20 : ROZWÓJ KLUCZOWYCH KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH I OBYWATELSKICH dla uczniów szkół podstawowych NA TERENIE PARTNERSTWA GMIN LUBUSKA 9 (programy edukacji emocjonalnej, programy antyprzemocowe, programy wychowawcze, programy zdrowotne, programy kulturalne)
- Projekt nr 21 : PRZEDSIĘBIORCZE DZIECI PROJEKTUJĄ OGRODY MARZEŃ dla dzieci w wieku przedszkolnym z terenu gmin Lubuskiej 9,
- Projekt nr 22 : ROZWÓJ KOMPETENCJI KLUCZOWYCH W WYCHOWANIU PRZEDSZKOLNYM POPRZEZ REALIZACJĘ DZIAŁAŃ EDUKACYJNO KULTURALNYCH NA TERENIE PARTNERSTWA GMIN LUBUSKA 9 (rozwój kompetencji kulturowych, społecznych, językowych, świadomości i ekspresji kulturalnej, cyfrowych)
- Projekt nr 23 : ROZWÓJ KOMPETENCJI KLUCZOWYCH W KSZTAŁCENIU OGÓLNYM POPRZEZ REALIZACJĘ DZIAŁAŃ EDUKACYJNO KULTURALNYCH dla uczniów szkół prowadzących kształcenie ogólne z terenu gmin Lubuskiej 9 NA TERENIE PARTNERSTWA GMIN LUBUSKA 9 (rozwój kompetencji kulturowych, społecznych, językowych, świadomości i ekspresji kulturalnej, cyfrowych)
- Projekt nr 24 : OCALENIE HISTORII – „ŻYWA LEKCJA HISTORII” zajęcia skierowana do uczniów szkół kształcenia ogólnego w formie opowieści i legendy, warsztaty i projekty, wizyty terenowe, gry planszowe, filmy)
- Projekt nr 25 : MODERNIZACJA SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO W GMINIE SŁAWA – EDYCJA 2 (rozszerzenie oferty szkoleń, kursów, praktyk/staży z zakresu zawodowego, z obszarów kształcenia umiejętności interpersonalnych i społecznych).
WYKORZYSTANIE ENDOGENICZNYCH POTENCJAŁÓW
Projekty które uzupełniają się w zakresie tworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości, w tym rozwoju turystyki. Dobry klimat dla biznesu powstaje w sposób systemowy: od lokalnej agencji przedsiębiorczości (która będzie wspierać nie tylko dotychczasowe firmy, ale również ludzi młodych z pomysłami na biznes) po infrastrukturę turystyczno-rekreacyjno-kulturową, a kończąc na aktywizacji zawodowej osób nieaktywnych zawodowo (wzmacniając tym samym zasoby rynku pracy).
PROJEKTY:
- Projekt nr 2 : LUBUSKA 9 – PARTNERSTWO NA RZECZ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI na obszarze Gmin Lubuskiej 9 (świadczenie usług doradczych na rzez lokalnych przedsiębiorstw sektora MŚP w zakresie działalności inwestycyjnej, internacjonalizacji i pozyskiwania środków finansowych ze źródeł krajowych i europejskich)
- Projekt nr 26 : WSPARCIE AKTYWIZACYJNE OSÓB I RODZIN ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM NA TERENIE LUBUSKIEJ 9 (podniesienie kompetencji społecznych i zawodowych i lepsze dopasowanie do rynku pracy mieszkańców z terenu Lubuskiej 9)
- Projekt nr 27 : SYSTEM SZLAKÓW ROWEROWYCH ŁĄCZĄCYCH GMINĘ SŁAWA Z GMINĄ NOWA SÓL ORAZ GMINĄ KOLSKO (ETAP I)
- Projekt nr 28 : SYSTEM SZLAKÓW ROWEROWYCH ŁĄCZĄCYCH GMINĘ SŁAWA Z GMINĄ NOWA SÓL ORAZ GMINĄ KOLSKO (ETAP II)
- Projekt nr 29 : BUDOWA ŚCIEŻKI ROWEROWEJ NA ODCINKU SZLICHTYNGOWA – GRANICA WOJEWÓDZTWA – ETAP I SZLICHTYNGOWA -DRYŻYNA.
- Projekt nr 30 : BUDOWA ŚCIEŻKI ROWEROWEJ WSCHOWA – NOWE OGRODY – BUCZYNA.
- Projekt nr 31 : BUDOWA SZLAKU ROWEROWEGO pn. „MATYLDA” W NOWYM MIASTECZKU – etap I.
- Projekt nr 32 : BUDOWA CENTRUM ROZWOJU SZTUKI PLENARNEJ (uzupełnienie infrastruktury technicznej obiektu amfiteatru oraz przebudowa budynku spikerskiego) na terenie Gminy Kożuchów.
- Projekt nr 33 : ZACHOWANIE I OCHRONA OBIEKTU DZIEDZICTWA KULTUROWEGO – BASZTA „DOMEK KATA” ORAZ JEGO UDOSTĘPNIENIE.
- Projekt nr 34 : ZARZĄDZANIE PARTNERSTWEM. WZMOCNIENIE MECHANIZMÓW PARTNERSTWA GMIN LUBUSKA 9.
OBSZAR REALIZACJI IIT
Mapa partnerstwa