Gmina i Urząd

Informacja o wystąpieniu ogniska ptasiej grypy

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli informuje o wystąpieniu ogniska grypy ptaków u indyka rzeźnego w powiecie świebodzińskim woj. Lubuskie i realnym wysokim zagrożeniu wystąpienia HPAI u drobiu w naszym powiecie.

W związku z powyższym posiadacze drobiu/ptactwa zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania bio-asekuracji przy utrzymywaniu drobiu fermowego i przyzagrodowego.

  1. Drób przyzagrodowy należy utrzymywać w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikim ptactwem, w tym między innymi: karma i woda powinny być w pomieszczeniu, do obsługi należy stosować odrębną odzież i obuwie, najlepiej drób utrzymywać wyłącznie w kurnikach, zapewnić matę dezynfekcyjną w wejściu do kurnika, zabezpieczyć paszę i ściółkę przed dostępem ptactwa i gryzoni, prowadzić spis drobiu.

Osoby utrzymujące drób na potrzeby własne mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do PIW (Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, ul. Kossaka 24, 67-100 Nowa Sól)

Fermy drobiu, jako podmioty nadzorowane mają obowiązek prawny:

– zgłaszać do PLWB każde wstawienie drobiu – brak tych zgłoszeń jest uchybieniem rzutującym na spełnienie wymogów w zakresie bioasekuracji ferm i ewentualne przyznanie odszkodowania

– bieżącego analizowania spożycia paszy i wody przez drób, upadków, innych objawów grypy ptaków.

Natychmiast zgłaszać do odpowiednich osób (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, burmistrz/straż miejska, policja):

– każdy przypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu,

– znalezienie chorych lub padłych ptaków dzikich,

– znalezienie padłego drobiu.

Właściciele  ferm drobiu, firm transportujących drób, zakładów branży spożywczej i utylizacyjnej proszę o bezwzględne przestrzeganie bioasekuracji w zakresie prowadzonej działalności (schemat postępowania załączony na poniższym obrazku).