Czas wolny

Biblioteka

Regały z książkami w bibliotece publicznej. W pomieszczeniu znajdują sie również stoliki z pomarańczowymi krzesłami i duże biurko bibliotekarki.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kożuchów jest samorządową, samodzielną instytucją kultury. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, edukacyjnych i kulturalnych naszych mieszkańców. Mieści się w średniowiecznym zamku.

Miejską sieć biblioteczna tworzą Biblioteka Główna, Filia nr 1 i siedem oddziałów bibliotecznych. Taki kształt sieci bibliotecznej zapewnia mieszkańcom gminy dobry dostęp do zbiorów bibliotecznych, informacji i edukacji czytelniczej, a także dogodne, bezpłatne korzystanie z Internetu.

Biblioteka pomaga rozwijać i zaspokajać potrzeby czytelnicze, edukacyjne i informacyjne osobom w każdym wieku, upowszechniać wiedzę, naukę i rozwijać kulturę. Dysponuje bogatymi, stale aktualizowanymi zbiorami: wydawnictwami informacyjnymi, naukowymi, popularnonaukowymi, literaturą piękną polską i obcą. Każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego, ponieważ biblioteka oferuje również szeroki wybór literatury relaksującej, powieści obyczajowych, psychologicznych, sensacyjnych, historycznych i fantastycznych oraz nowości dla dzieci i młodzieży.

Nowości biblioteczne staramy się uzupełniać na bieżąco. W zasobach biblioteki posiadamy romanse i sagi rodzinne. Wielbiciele kryminałów znajdą u nas pozycje Remigiusza Mroza i Wojciecha Chmielarza. Na najmłodszych czytelników czeka „ Psi Patrol” i „ Świnka Peppa”. Młodzież chętnie czyta literaturę fantastyczną i popularno-naukową. Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych zasobów!

Zadania biblioteki

 • gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu
 • udostępnianie i wypożyczanie zbiorów bibliotecznych
 • prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej
 • popularyzacja książki i czytelnictwa w środowisku lokalnym
 • współpraca z bibliotekami innych sieci, instytucjami i organizacjami w zakresie zaspokajania potrzeb i zainteresowań kulturalnych mieszkańców gminy.

Regał biblioteczny w dużym zbliżeniu.

Miejską sieć biblioteczną tworzą

Czynna od poniedziałku do piątku od 10.00–18.00

 • Filia nr 1
  22 lipca 12 c
  Czynna od poniedziałku do piątku od 11.00 – 19.00

Filie wiejskie

Lasocin 6
czynna 4 dni w tygodniu, z wyłączeniem środy, w godzinach 12.00–15.00 i 17.00–19.00

Solniki 10
czynna 4 dni w tygodniu, z wyłączeniem środy, w godzinach 13.00–18.00

Stypułów 68
czynna 5 dni w tygodniu: poniedziałek, środa, piątek w godzinach 8.00–12.00; wtorek, czwartek w godzinach 12.00–16.00

Broniszów
budynek Szkoły Podstawowej
czynna 4 dni w tygodniu, poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach 12.00–17.00, piątek w godzinach 10.00–15.00

Mirocin Średni 8
czynna wtorek, środa w godzinach 14.00–19.00

Studzieniec
budynek po byłej szkole
czynna 4 dni w tygodniu, z wyłączeniem środy, w godzinach 14.00–19.00

Książ Śląski 32
czynna 4 razy w miesiącu przez 2 godziny (co drugi wtorek i czwartek w godzinach 16.00–18.00) oraz w zależności od potrzeb społeczności lokalnej.

Działalność kulturalnooświatowa

Biblioteka prowadzi działania edukacyjno-kulturalne, mające na celu promocję kultury oraz rozwijanie świadomości czytelniczej szczególnie dzieci i młodzieży. Biblioteka organizuje spotkania, konkursy, zajęcia dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, przygotowuje wystawy oraz bierze udział w akcjach edukacyjnych. Ze względu na stan pandemii i związane z nią obostrzenia w 2020 r. w ograniczonym stopniu prowadziliśmy działalność kulturalno-oświatową.

Działania o charakterze kulturalno-oświatowym, które zorganizowaliśmy w roku 2020:

 • Bajki Babci Halinki – wędrowny cykl spotkań, współpraca z 5 przedszkolami
 • Ferie z małą podróżniczką Nelą
 • Spotkanie z ekologią
 • Warsztaty plastyczne dla uczniów szkół podstawowych (wykonanie okolicznościowych prac plastycznych, kartek walentynkowych oraz tulipanów z origami)
 • „Pograjmy razem” – cykliczne spotkania przy grach stolikowych (Oddział dla Dzieci)
 • Wtorki z Biblioteką – popołudniowe zajęcia w Oddziale dla Dzieci, np. „Mały artysta” – zajęcia plastyczne
 • Halloween w Bibliotece – zajęcia plastyczne Filia Lasocin.

Wystawy

„2020 rokiem Leopolda Tyrmanda” (całoroczna)
Tydzień Zakazanych Książek”
Na nieludzką ziemię – 80. rocznica sowieckich deportacji Polaków na Sybir
Kącik Edukacji Ekologicznej

Działania w sieci

Sytuacja epidemiczna w kraju wymusiła przeniesienie działalności do sieci. Biblioteka posiada swój fanpage na Facebooku, gdzie od samego początku pandemii podtrzymywała kontakt z czytelnikami, umieszczając szereg postów związanych z książką i czytelnictwem, nawiązując do rocznic literackich oraz cyklicznej działalności placówki prowadzonej dotychczas stacjonarnie. Biblioteka zorganizowała on-line: Noc Bibliotek pod hasłem ,,Klimat na Czytanie” Halloween w Bibliotece, Spotkanie autorskie.

Księgozbiór (dane na dzień 31.12.2020 r.)

Księgozbiór jest na bieżąco wzbogacany i aktualizowany poprzez systematyczne zakupy, otrzymywane dary oraz selekcję. Biblioteka posiada:

 • 86 985 woluminów o wartości 461 279,45 zł
 • W ciągu roku zakupiono 563 książki za kwotę 11 317,07 zł ze środków organizatora oraz 260 książek na kwotę 5385 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Księgozbiór wzbogaciły dary: 825 książek o wartości 2444 zł.

Biblioteka prenumeruje czasopisma dla dzieci i dorosłych oraz czasopismo fachowe dla bibliotekarzy. Posiada 41 egzemplarzy dokumentów audiowizualnych w postaci audiobooków oraz dostęp do licencjonowanych zbiorów elektronicznych (Legimi).