Nabór do Rady Seniorów w Kożuchowie – informacja

Nabór do Rady Seniorów w Kożuchowie – informacja

W związku z ogłoszonym przez Burmistrz Kożuchowa Alinę Śmigiel naborem kandydatów na członków Rady Seniorów informujemy, że w wyznaczonym terminie, tj. do dnia 31 marca 2026 r., wpłynęły trzy formularze zgłoszeń kandydatów.

W związku z powyższym planowane na dzień 16 kwietnia wybory nie odbędą się.

(red.)

 

 

Skrócone godziny pracy urzędu

Skrócone godziny pracy urzędu

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że w dniu 3 kwietnia urząd będzie czynny do godziny 12:00.

Prosimy o uwzględnienie tej zmiany przy planowaniu wizyty.

Przepraszamy za ewentualne utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.

(red.)

Wojewoda Lubuski ws. rzekomego pomoru drobiu

Wojewoda Lubuski ws. rzekomego pomoru drobiu

Na terenie powiatu nowosolskiego stwierdzono drugie ognisko rzekomego pomoru drobiu ( gm. Bytom Odrzański, m. Bycz).

Na zakażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu wrażliwe są zarówno ptaki gospodarskie, domowe, jak i dzikie. Najbardziej wrażliwe są, przede wszystkim ptaki z gatunku kura domowa (Gallus gallus). U indyków nie dochodzi do rozwoju ciężkich objawów klinicznych choroby. Wrażliwe na zakażenie są również strusie oraz gołębie. Jest to jednostka chorobowa, która podlega obowiązkowemu zwalczaniu i wszystkie państwa członkowskie UE zobowiązane są do podjęcia natychmiastowych środków mających na celu likwidację ognisk tej choroby.

W załączeniu Rozporządzenie Wojewody z dnia 24.03.2026 – w nim opisane są miejscowości wchodzące w obszar zapowietrzony i zagrożony. Rozporządzenie Wojewody z dnia 26.02.2026 r. zawiera odpowiednie nakazy i zakazy obowiązujące w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych.

Na terenie powiatu mamy dwa obszary zapowietrzone i zagrożone.

Jedne wytyczono z powodu ogniska w m. Pyrnik (od strony Zielonej Góry), od ogniska w m. Bycz wytyczone zostały również odpowiednio-obszar zapowietrzony  i zagrożony.

Ewelina Lis

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli Powiatowy Inspektorat Weterynarii

w Nowej Soli tel. 68 4583858 w 11

(red.)

Rozporzadzenie-Wojewody-Lubuskiego-z-dnia-26-lutego-2026-r.pdf

Rozporzadzenie-Wojewody-z-dnia-24-marca-2026.pdf

Przypomnienie o naborze wniosków na przydomowe oczyszczalnie oraz bezodpływowe zbiorniki

Przypomnienie o naborze wniosków na przydomowe oczyszczalnie oraz bezodpływowe zbiorniki

Burmistrz Kożuchowa przypomina o naborze wniosków na przyznanie dotacji celowej na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz szczelnych bezodpływowych zbiorników na nieczystości ciekłe na terenie miasta i gminy Kożuchów. Wnioski można składać do 30 września 2026 roku.

Przyznawanie dotacji celowej odbywać się będzie zgodnie z Uchwałą Nr LVI/452/18 Rady Miejskiej w Kożuchowie z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowej na dofinasowanie kosztów budowy przydomowej oczyszczalni ścieków lub szczelnego bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe na terenie miasta i gminy Kożuchów.

Zatwierdzenie wniosku przez Burmistrza Kożuchowa stanowi podstawę do zawarcia umowy o udzieleniu dotacji celowej na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków lub szczelnego bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe na terenie miasta i gminy Kożuchów. Dofinansowaniu podlegają wyłącznie nowe urządzenia, które zostaną zakupione i zamontowane po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy z Gminą Kożuchów.

Przed wykonaniem wyżej wymienionej budowy, należy dokonać zgłoszenia w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli, ul. Moniuszki 3B, 67-100 Nowa Sól.

Osoby zainteresowane dotacją mogą pobrać wnioski w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kożuchowie bądź na stronie Urzędu Wydział Gospodarki Komunalnej:

https://kozuchow.pl/mieszkam-w-gminie-kozuchow/zalatw-sprawe/wydzial-gospodarki-komunalnej/

W związku z powyższym w razie dodatkowych pytań informacji można uzyskać pod nr. telefonu 68 355-59-67 bądź osobiście w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kożuchowie ul. Rynek 1 A, pokój nr 27.

 

(red)

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii ws. rzekomego pomoru drobiu

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii ws. rzekomego pomoru drobiu

Szanowni Państwo,
w dniu 29 marca 2026 r. otrzymałam wyniki badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdzajace obecność wirusa rzekomego pomoru drobiu na fermie drobiu w Studzieńcu ( młoda kura nioska).

Na dzień 30.03.2026 zaplanowano czynności zwalczania ogniska choroby i wywóz materiału zakaźnego do zakładu utylizacyjnego przy udziale konwoju Policji.
W rozporządzeniu Wojewody zostaną określone obszary i zwyczajowo bedę prosić o wykonanie przynaleznych obowiazków tj. oznakowanie obszarów i
sporządzenie spisu osób utrzymujących drób/ptaki na własne potrzeby w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym.

Hodowców drobiu wzywam do bezwzględnego przestrzegania wymogów bioasekuracji oraz nakazów i zakazów ujętych w aktach prawa miejscowego tj. Rozporządzenia PLW i Wojewody.

z poważaniem

Ewelina Lis,
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli

Przed nami Jarmark Wielkanocny! Zapraszamy!

Przed nami Jarmark Wielkanocny! Zapraszamy!

Już w najbliższą sobotę zapraszamy mieszkańców gminy na Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się na kożuchowskim Rynku. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu w świątecznej, wiosennej atmosferze.

Na uczestników czekać będą liczni wystawcy oferujący wielkanocne przysmaki, rękodzieło oraz dekoracje świąteczne. Wśród nich znajdą się Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalni producenci i rękodzielnicy.

Program wydarzenia obejmuje również występy dzieci i młodzieży z lokalnych przedszkoli i szkół, a także zespołów artystycznych. Podczas jarmarku nastąpi wręczenie nagród w konkursie „Tradycyjna Palma Wielkanocna”.

Dla najmłodszych przygotowana zostanie „Wielkanocna Strefa Twórcza”, w której dzieci wraz z rodzinami będą mogły wziąć udział w warsztatach, animacjach oraz aktywnościach o tematyce świątecznej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i wspólnego świętowania nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

(red.)