Konkurs dla KGW! Można wygrać nagrodę pieniężną!

Konkurs dla KGW! Można wygrać nagrodę pieniężną!

Stowarzyszenie Innowatorów Wsi zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w I Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego pod hasłem „Z mięsem wieprzowym przez pokolenia”.

Konkurs ma na celu promowanie polskiej wieprzowiny oraz ukazanie jej roli w domowej kuchni – tej codziennej i świątecznej. To niepowtarzalna okazja, by zaprezentować kulinarne dziedzictwo swojej miejscowości, podzielić się rodzinnymi przepisami i pokazać pasję do tradycyjnego gotowania.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lipca, laureaci zostaną ogłoszeni już 24 lipca. Na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich czeka atrakcyjna nagroda główna o wartości 6 tys. zł.
Co więcej – organizatorzy przewidzieli również wyjątkowe niespodzianki dla wszystkich uczestników!Nie zwlekajcie! To doskonała szansa, by pochwalić się kulinarnymi tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie i z dumą reprezentować swoją społeczność.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.polskawieprzowina.pl

Marzenia o odrestaurowaniu parku

Marzenia o odrestaurowaniu parku

Odrestaurowanie zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego w Mirocinie Górnym to jedno z największych marzeń sołtysa Andrzeja Staroszczuka i rady sołeckiej.

Ten malowniczo położony obiekt, znajdujący się nieopodal kościoła, zyskał zainteresowanie przedstawicieli Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przedstawiciele służb konserwatorskich odwiedzili to miejsce i nie kryli zachwytu nad jego potencjałem historycznym i krajobrazowym.
Z dawnego dworku zachowały się jedynie fragmenty murów obwodowych. Wnętrze budynku jest obecnie zasypane gruzem, który porastają samosiewy drzew i krzewów. Zarówno relikty dworu, jak i przylegający do niego park krajobrazowy stanowią obecnie własność gminy Kożuchów.
Ruina od strony południowej graniczy z podwórzem gospodarczym dawnego folwarku, od zachodu – z rozległym parkiem krajobrazowym o powierzchni 7 ha, od północy – ze stawem, natomiast od wschodu – z drugim zbiornikiem wodnym, oddzielonym od pierwszego groblą.
Choć remont konserwatorski i ewentualna adaptacja obiektu pozostają na razie w sferze marzeń, to – jak podkreślają mieszkańcy – warto mieć marzenia.
Taka postawa spotyka się ze zrozumieniem i poparciem Aliny Śmigiel, burmistrz Kożuchowa. Burmistrz wspiera inicjatywy mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego i zachowanie historycznego charakteru zabytków na terenie gminy.

Rusza remont kaplicy nr 8 w lapidarium

Rusza remont kaplicy nr 8 w lapidarium

W lapidarium rzeźby nagrobnej przy ul. 1 Maja w Kożuchowie rozpoczyna się kolejny etap prac konserwatorskich. Tym razem odrestaurowana zostanie kaplica nr 8.

Zakres inwestycji obejmuje m.in. wymianę więźby dachowej wraz z pokryciem historyczną dachówką karpiówką oraz odnowienie tynków zewnętrznych. Prace potrwają od 16 września do 30 listopada 2024 r., a ich odbiór zaplanowano na grudzień.

Koszt zadania wynosi 110 tys. zł. Wykonawcą jest firma Monumenti Muratore Sp. z o.o. z Zielonej Góry.

Inwestycja realizowana jest przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Lubuskiego w wysokości 28 250 zł.

Przypominamy, że remonty kaplic w lapidarium prowadzone są cyklicznie od 2021 roku.