Nowe ognisko ptasiej grypy

Nowe ognisko ptasiej grypy

W związku z wystąpieniem ogniska grypy ptaków u łabędzi niemych na terenie powiatu nowosolskiego wprowadzono obowiązkowe środki zapobiegawcze dla posiadaczy drobiu przyzagrodowego.

Celem działań jest ograniczenie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się wirusa oraz ochrona stad utrzymywanych w gospodarstwach domowych.Nakazuje się zamknięcie lub odosobnienie drobiu oraz innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwach, a także karmienie i pojenie ich wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych lub miejscach skutecznie osłoniętych przed dostępem dzikiego ptactwa. Konieczne jest również zabezpieczenie ściółki, paszy i wody do pojenia przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami. Właściciele powinni bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji, w tym stosować środki dezynfekcyjne o działaniu wirusobójczym do odkażania rąk i obuwia.

Jednocześnie zobowiązuje się hodowców do niezwłocznego informowania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli o każdym przypadku zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności drobiu, a także do zgłaszania miejsc utrzymywania drobiu i innych ptaków. Należy również zgłaszać przypadki znalezienia padłych dzikich ptaków w środowisku naturalnym.
Ponadto wprowadza się zakaz dokarmiania dzikich zwierząt z gatunków wrażliwych oraz ptaków wolnożyjących.

Apeluje się do wszystkich mieszkańców o odpowiedzialne podejście do wprowadzonych zasad. Przestrzeganie zaleceń ma kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia zwierząt oraz ograniczenia skutków wystąpienia choroby na terenie powiatu.

Wiceprzewodniczący na telefonicznym dyżurze

Wiceprzewodniczący na telefonicznym dyżurze

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kożuchowie Grzegorz Wajman będzie pełnił dyżur telefoniczny w dniu 11 lutego br. (wtorek) w godzinach 14:00–15:00.

To doskonała okazja, aby porozmawiać o sprawach ważnych dla mieszkańców, zgłosić swoje uwagi, wnioski lub zapytać o kwestie dotyczące funkcjonowania gminy.

Telefon kontaktowy: 605 214 697

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

(red.)

Konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

Konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

Wojewoda Lubuski ogłosił konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, którego celem jest promocja idei funduszu sołeckiego oraz aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim.

Konkurs skierowany jest do sołectw, które zrealizowały ciekawe, oryginalne i innowacyjne projekty, mające realny wpływ na poprawę warunków życia mieszkańców oraz integrację lokalnej społeczności. To doskonała okazja, aby zaprezentować dobre praktyki i pokazać, jak dzięki funduszowi sołeckiemu zmieniają się lubuskie wsie.

Kto może wziąć udział?

Zgłoszenia mogą dokonać:

  • sołtys,
  • członek rady sołeckiej,
  • wójt lub burmistrz gminy.

Jakie projekty można zgłaszać?

Do konkursu można zgłaszać projekty:

  • realizowane w latach 2010–2025,
  • finansowane z funduszu sołeckiego lub takie, w których fundusz sołecki stanowił wkład własny.

Kryteria oceny

Komisja konkursowa oceni m.in.:

  • wpływ projektu na poprawę warunków życia mieszkańców wsi,
  • zaangażowanie społeczności lokalnej,
  • oryginalność i innowacyjność inicjatywy,
  • wpływ projektu na integrację mieszkańców,
  • długofalowe oddziaływanie projektu.

Jak zgłosić projekt?

Aby wziąć udział w konkursie, należy:

  • wypełnić formularz zgłoszeniowy,
  • dołączyć wymagane oświadczenia,
  • załączyć zdjęcia zrealizowanej inwestycji.

Termin i miejsce składania zgłoszeń

📅 Termin składania zgłoszeń: 23 lutego 2026 r.

📍 Dokumenty należy przesłać na adres:
Lubuski Urząd Wojewódzki
ul. Jagiellończyka 8
66-400 Gorzów Wielkopolski

z dopiskiem:
Konkurs „Fundusz sołecki”

(red.)

W środę dyżur przewodniczącego

W środę dyżur przewodniczącego

Ireneusz Drzewiecki, przewodniczący Rady Miejskiej w Kożuchowie będzie pełnił dyżur w dniu 4 lutego w godzinach od 12.00 do 13.00 w Urzędzie Miejskim w Kożuchowie (pokój nr 2).

Telefon kontaktowy: 606 473 918.

(red)

Nie zwlekaj do ostatniej chwili

Nie zwlekaj do ostatniej chwili

Szanowni Mieszkańcy, informujemy o terminie wymiany pieców które nie spełniają norm energetyczno- emisyjnych urządzeń grzewczych. Po 1 stycznia 2027 roku będzie można użytkować wyłącznie kotły spełniające wymagania 5 klasy emisyjnej.

Obecnie w Polsce przyspiesza proces wymiany systemów grzewczych- pieców, co jest wynikiem realizacji uchwał antysmogowych w kolejnych województwach. Jest to część unijnej strategii mającej na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. W celu zapobiegania negatywnego odziaływania na zdrowie i środowisko również na obszarze województwa lubuskiego wprowadza się ograniczenia określone uchwałą Sejmiku
Województwa Lubuskiego. W praktyce oznacza to, że tysiące gospodarstw domowych musi wkrótce zrezygnować z tzw. kopciuchów,
czyli pieców bez wskazanej klasy lub o niskiej sprawności energetyczno- emisyjnej, które są źródłem
ogrzewania budynków i mają znaczący wpływ na pogarszające się zanieczyszczenie powietrza.

Przypominamy, że w czternastu województwach naszego kraju przyjęto tzw. uchwały antysmogowe nakazujące w różnych terminach wymianę starych kotłów, pieców i kominków niespełniających wyznaczonych norm.

W województwie lubuskim obowiązują 3 uchwały antysmogowe:

1. Miasto Zielona Góra

Uchwała nr XLVI/733/18 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 18 czerwca 2018 r. dotyczy obszaru miasta Zielona Góra. Od 1 stycznia 2024 można użytkować wyłącznie kotły spełniające wymogi emisyjne klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012 oraz piece i kominki spełniające kryteria emisji i sprawności wg ekoprojektu. Uchwała nie mówi nic na temat rodzajów paliw dopuszczonych albo nie.

2. Miasto Gorzów Wielkopolski

Uchwała nr XLVI/734/18 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 18 czerwca 2018 r. dotyczy obszaru miasta Gorzów Wielkopolski. Od 1 stycznia 2024 można użytkować wyłącznie kotły spełniające wymogi emisyjne klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012 oraz piece i kominki spełniające kryteria emisji i sprawności wg ekoprojektu. Uchwała nie mówi nic na temat rodzajów paliw dopuszczonych albo nie.

3. Pozostała część województwa lubuskiego (dotyczy min. gminy Kożuchów)

Informujemy, iż obowiązująca uchwała nr XLVI/732/18 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 18 czerwca 2018 r. dotyczy całego obszaru województwa lubuskiego poza miastami Zielona Góra i Gorzów Wlkp. Poniżej link dotyczący uchwał antysmogowych:

https://bip.lubuskie.pl/228/2480/Uchwaly_Antysmogowe/

Od 1 stycznia 2027 roku również na terenie gminy Kożuchów będzie można użytkować wyłącznie kotły, piece i kominki spełniające kryteria emisji i sprawności wg. ekoprojektu.

Uchwała nie mówi nic na temat rodzajów paliw dopuszczonych albo nie.

Zatem warto wiedzieć czym jest Ekoprojekt?

To nazwa stosowana dla dyrektywy parlamentu europejskiego dotycząca wymagań energetyczno- emisyjnych urządzeń grzewczych. Wszystkie produkowane i montowane kotły, piece kaflowe i kuchenne, a także piecyki wolnostojące, muszą spełniać odpowiednie normy w zakresie emisji zanieczyszczeń oraz efektywności energetycznej potwierdzone certyfikatem.

Jakie piece trzeba wymienić?

Konieczność wymiany dotyczy przede wszystkim starych pieców na węgiel.
Mowa w szczególności o:
– piecach bezklasowych (niespełniających żadnych norm emisyjnych);
– piecach klasy 1 i 2 (o niskiej efektywności);
– piecach klasy 3 i 4, które mają być wymienione do 2027 roku również w gminie Kożuchów.

Dofinansowanie do wymiany pieców

Dla wielu osób konieczność wymiany starego pieca może okazać się kosztowną inwestycją. Pomoc finansową można uzyskać, korzystają z programów wsparcia rządowego oraz realizowanych przez lokalne samorządy, poniżej link do materiałów oferujących wsparcie finansowe dla mieszkańców gminy Kożuchów:

Program Czyste Powietrze

W razie dodatkowych pytań informacje można uzyskać pod nr. telefonu: 502-260-020

Nabór wniosków na wymianę pieców

W razie dodatkowych pytań informacje można uzyskać pod nr. telefonu: 68 355-59-67.

Przypominamy również, iż każda zmiana źródła ciepła wymaga złożenia nowej deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w terminie 14 dni od jego uruchomienia, (CEEB)
link do materiałów poniżej:

Mieszkanie i nieruchomości 

W związku z powyższym informujemy, iż wnioski o dofinansowanie inwestycji można składać stacjonarnie w siedzibie urzędu, jak również drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną. Warto pamiętać, że proces weryfikacji wniosku może się wydłużyć dlatego nie warto odkładać działań na ostatnią chwilę.

Złóż wniosek o zwrot podatku akcyzowego

Złóż wniosek o zwrot podatku akcyzowego

Od dnia 2 lutego 2026 r. do dnia 2 marca 2026 r. przyjmowane są wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w ramach limitu na 2026 r.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego w 2026 r. wynosi 1,48 zł na 1 litr oleju.

Do wniosku należy dołączyć faktury VAT dokumentujące zakup oleju napędowego w terminie od dnia 1 sierpnia 2025 r. do dnia 31 stycznia 2026 r., oświadczenie RODO oraz formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.

(red)

pomoc-publ.-wniosek-1.pdf

RODO-1.docx

wzor-wniosku-akcyza-edytowalny-1.pdf