Spotkania z Podróżnikami – Tańczymy już tylko w Zaduszki – opowieści z Ameryki Łacińskiej

Gościem spotkania będzie Szymon Opryszek, który opowie, jak wraz z Mają Hawranek (współautorką książki) wędrował, rozmawiał, słuchał i zakochiwał się w Ameryce Łacińskiej.

Po raz kolejny będzie można posłuchać ciekawych historii o ludziach i ich życiu, tradycjach, obyczajach, wierzeniach.
Reportaże Szymona Opryszka można było czytać w różnych gazetach i czasopismach – Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, Podróżach czy Tygodniku Powszechnym. Teraz będzie można posłuchać jego opowieści w Zamku Książąt Piastowskich w Kożuchowie.
Podczas wydarzenia dowiemy się, jak żyją poza czasem boliwijscy menonici, jak widzą świat mieszkańcy najbardziej zaludnionej wyspy świata w Kolumbii i jak pracuje się w nielegalnych kopalniach złota w peruwiańskiej dżungli. Ponadto, usłyszymy, co znaczy śmierć w umierającej wiosce w Ekwadorze i jak żyje się w fawelach Rio de Janeiro.
Szymon Opryszek pracował w Afryce, na Kaukazie, a od 2014 roku skupia się na Ameryce Łacińskiej. Jest finalistą Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego Fundacji „Herodot” (2017). Razem z Mają Hawranek byli też nominowani do stypendium dziennikarskiego przyznawanego przez jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej (2015) oraz zdobył wyróżnienie w kategorii „książka reportażowa” w konkursie “Najlepsze publikacje turystyczne 2019” za książkę “Wyhoduj sobie wolność”. Absolwent pierwszej edycji szkoły Ekopoetyki (2021) i laureat grantu Wydawnictwa Poznańskiego na książkę reporterską o kryzysie wodnym na świecie, nad którą właśnie pracuje. Wspólnie z Mają Hawranek prowadzą reporterski projekt Intoamericas.com